Rozhovor

„LOVOSICE SE MUSÍ STÁT MÍSTEM PRO ŽIVOT, NE TOVÁRNOU,“ říká Miroslav Závada

Miroslav Závada je dalším z kandidátů ODS, který v Lovosicích prožil celý život. Má jasno v tom, co město potřebuje a kde je nutné zjednat nápravu po dosluhujícím městském úřadu. V krátkém rozhovoru představuje jen několik oblastí – zaměřuje se na rozvoj cestovního ruchu a správu města. Ve volném čase ho můžete potkat na kole, při pěší turistice v Českém středohoří, nebo na rockovém koncertu.

 

Ve volebním programu zmiňujete, že máte v úmyslu snížit cenu tepla a teplé vody. Je to vůbec nutné?

Velká část obyvatel města bydlí v panelácích a domech napojených na centrální rozvod tepla a teplé vody. Jsme přesvědčeni o tom, že cena je příliš vysoká. Cena tepla a teplé vody není stanovena transparentně. Dosavadní vedení města se nesnažilo její cenu upravit. Snížení ceny tepla a teplé vody pro obyvatele Lovosic je jedním z našich hlavních cílů.

 

Kromě vysokých účtů za teplo a teplou vodu obyvatele trápí také vysoká daň z nemovitosti. Jak se k ní staví ODS?

Současné vedení radnice razantně zvýšilo daň z nemovitosti. Myslím si, že trestat naše obyvatele za to, že si pořídili vlastní dům, byt, garáž nebo zahrádku zvýšením daně z nemovitosti rozhodně není v pořádku. Je to nefér. Daň z nemovitosti je potřeba razantně snížit.

 

Lovosice trápí úbytek obyvatel. Máte nápad, jak tento trend otočit?

Obyvatel města ubývá, to je smutná pravda a vizitka radních. Musíme se maximálně snažit, abychom k nám lidi přilákali a nabídli jim maximální komfort, město pro život, nejen továrnu, kam dojíždí z okolí za prací. Jde o velký soubor mnoha opatření. Jedná se i o zmíněnou daň z nemovitosti i ceny tepla. V krátkosti vyjmenuji další. Patří sem jednoznačně jesle. Maminky mají mít možnost jít pracovat, kdy chtějí. Patří sem bezplatné WiFi připojení, například v lesoparku Osmička. To už by mělo být v dnešní době standardem. Patří sem lávka přes Labe do Píšťan, patří sem další pozemky pro výstavbu domů a bytových domů. A tak dále. Rád si o této oblasti pohovořím s občany na některém z našich setkání na náměstí.

 

V programu uvádíte také boj proti drogám. Trápí město drogy?

Ani Lovosicím se nevyhnula drogová problematika. Je potřeba nezavírat oči a netvářit se, že tu není. Jsme připraveni se této oblasti věnovat a drogy z města v maximální míře vytlačit.

 

Pro někoho překvapivým bodem v programu ODS je obnova Sboru dobrovolných hasičů. Potřebují Lovosice dobrovolné hasiče?

Díky dokončení dálnice se do města vrátili profesionální hasiči, což je skvělé. V případě dobrovolných hasičů ale nejde jen o primární záchranu životů. Ve všech obcích se významnou měrou podílejí na spolkovém životě. Ten v Lovosicích moc není. Samozřejmě, máme tady házenou, fotbal a další sporty, ale domníváme se, že bychom měli obnovit Sbor dobrovolných hasičů Lovosice a rozšířit tak toto spektrum. Přispěje to nejen k rozvoji spolkového života, přibude další možnost volnočasové aktivity pro děti a mládež a především k bezpečnosti obyvatel. Nedávno jsme byli svědky toho, jak byla podstatná část kaňonu Brány Čech v plamenech. Měli bychom mít vlastní hasiče, kteří pomohou i s takto rozsáhlým požárem.